پیوندها  

پیش‌نویس نظامات اداری در مسیر منطقی قرار گرفته استرییس سازمان نظام مهندسی ساختمان گلستان در مصاحبه با پایگاه خبری اسکان:

پیش‌نویس نظامات اداری در مسیر منطقی قرار گرفته است

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان گلستان، در خصوص پیش‌نویس آیین‌نامه نظام اداری کنترل مقررات ملی ساختمان، اظهار داشت: تاکنون چندین جلسه با اعضای نظام مهندسی ساختمان و حتی تصمیم‌سازان این پیش‌نویس برگزار شده است که به نظر می‌رسد که موضوع پیش‌نویس در مسیر منطقی قرار گرفته است. سید مجتبی موسوی در گفت‌وگو با خبرنگار اسکان نیوز، با اشاره به کارگروهی که در شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور تشکیل شده، گفت: با توجه به دو موضوع مغایرت‌های قانونی و موارد فنی مورد نظر نظامات مهندسی ساختمان، دو کمیته در این کارگروه فعال شدند که یک کمیته مسئول بازنگری مغایرت‌های قانونی و کمیته دیگر مسئول ارائه پیشنهادهای فنی خواهد بود. لذا به نظر می‌رسد که وزارت راه و شهرسازی در رابطه با موضوع پیش‌نویس آیین‌نامه نظام اداری کنترل مقررات ملی ساختمان روال منطقی را در پیش گرفته است.

موسوی ضمن بیان اینکه سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان به عنوان نهادی که با بدنه جامعه شهروندی در ارتباط است، اذعان ادشت: نظام مهندسی ساختمان به عنوان سازمانی که خدمات فنی مهندسی به مردم ارائه می‌دهد بر این اعتقاد است که قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان، آیین‌نامه‌ها و بحث نظامات اداری احتیاج به یک ویرایش و اصلاح دارد.

در اصلاح و بازبینی موارد مطروحه هیچ شک و تردیدی وجود ندارد 

این مسئول سازمانی در ادامه اضافه کرد: در حال حاضر شرایط ساخت و ساز و مهندسی به گونه‌ای است که اگر این وضعیت ادامه داشته باشد، مردم به عنوان جامعه هدف، مهندسان و اعضای سازمان و در حقیقت وجه مهندسی کشور آسیب خواهد دید.

موسوی بر این اعتقاد است که در اصلاح و بازبینی موارد مطروحه هیچ شک و تردیدی وجود ندارد، اما مهم، چگونه اصلاح شدن، انجام نیازسنجی و طی فرآیند منطقی و قانونی است؛ که خوشبختانه وزارت راه و شهرسازی و سازمان‌های نظام مهندسی به این نتیجه رسیده‌اند. لذا امید است  با توجه به پیگیری‌های انجام شده و مقرر شده که در پایان بهمن ماه جلسه‌ای در شیراز برای جمع‌بندی موضوع برگزار شود تا بتوان به نتیجه مطلوب که حفظ شان و استقلال مهندسی، منافع بهر‌ه‌بردار و منافع ملی است، دست‌یافت.

موسوی در پاسخ اسکان نیوز، مبنی بر اینکه برخی انتقادات نسبت به توان فنی شهرداری‌ها وجود دارد، اذعان داشت: برخی موضوعات مطرح شده نقل قول از بدنه شهرداری‌ها است؛ شاید طرح این موضوع که شهرداری‌ها توان فنی ندارند چندان منطقی نبوده و مناسب باشد که نقاط ضعف را در زیرساخت‌های موجود جستجو کرد.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان گلستان در ادامه یادآورشد: بر اساس قانون شهرداری‌ها، این نهاد شهری در دوبخش نظارت و کنتر مسئول بوده است. لذا اینکه در بین 1200 شهرداری شاید تنها حدود 150 شهرداری توانایی فنی دارند و در نتیجه برای اجرای این پیش‌نویس مشکل بوجود می‌آید، نباید نگران بود، چرا که پیش‌نویس در مسیر منطقی خودش قرار گرفته است.

موسوی با تاکید بر اینکه نظامات مهندسی ساختمان از لحاظ زیرساخت‌های سخت افزاری و نرم افزاری شرایط لازم را دارند، خاطر نشان ساخت: این موضوع در پیشنهاد جدید شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور به شیوه مناسب دیده خواهد شد تا سازمان‌ها بتوانند وظیفه و رسالت اصلی خود را ایفا بکند، البته این معضل وجود دارد که در برخی از شهرداری‌ها حتی یک مهندس وجود ندارد اما در تعامل شهرداری و سازمان نظام مهندسی ساختمان  این معضل رفع می‌شود.نظرات ثبت شدهتابلوی اعلانات  

تبلیغات  

آرشیو  

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سازمان نظام مهندسی ساختمان استان گلستان می باشد .
طراحی ، اجرا و پشتیبانی گروه سیمرغ