پیوندها  

برگزاری همایش جایگاه شهرسای در ساختار نظام مهندسی ساختمان در استان گلستانبه مناسبت روز جهانی شهرسازی همایش جایگاه شهرسازی در ساختار نظام مهندسی ساختمان و نقش آن در سلامت عمومی و اعتلای زندگی در گرگان برگزار شد. به گزارش روابط عمومی سازمان در این همایش که با حضور استاندار گلستان، معاون هماهنگی امور عمرانی، مدیران کل، تعدادی از شهرداران و اعضای شوراهای شهر و نیز مهندسان شهرساز و رشته ای دیگر انجام گردید، استاندار گلستان با اشاره به لزوم ارتباط مهندسان با حوزه کسب و کار از تفاهم نامه های منعقد شده بین نظام مهندسی ساختمان استان و سازمان های مختلف استقبال کرد و گفت: استفاده از ظرفیت های فنی مهندسان باید مورد توجه همه نهاد ها قرار گیرد و ما از این کار حمایت کامل می کنیم. سید مناف هاشمی همچنین با تشریح وضعیت مهندسان شهرساز در کشور بیان داشت: مشارکت شهرسازان در مدیریت شهری کمرنگ است و ما شاهد آن هستیم که برخی افراد فاقد شرایط احراز هم اکنون در مسند شهرداری ها هستند. وی اظهار کرد: مدیران شهری باید روش های مناسب درآمدزایی بخصوص در حوزه توسعه پایدار را مورد توجه قرار دهند و برای تحقق این مهم، مهندسان شهرساز و البته صاحب تجربه و تخصص در علوم دیگر مانند بودجه و برنامه ریزی مالی بسیار کارگشا خواهند بود. استاندار گلستان در بخشی دیگر از سخنان خود با تاکید بر رعایت اخلاق حرفه ای توسط مهندسان بیان داشت: در کشورهای پیشرفته اخلاق یکی از مهمترین فاکتور ها در فراگیری علوم مختلف است. سید مناف هاشمی افزود: هر مهندس در ساختمانی که می سازد باید فکر کند که قرار است خود و خانواده اش در آن ساکن شوند. وی با اشاره به ظرفیت های مختلف استان در بخش های مختلف خاطر نشان کرد این استان ظرفیت جذب سرمایه گذار، افزایش اعتبارات دولتی و منابع درآمدی را دارد و این کار با مشارکت بخش های مختلف جامعه از جمله مهندسان تحقق خواهد یافت. سید مناف هاشمی همچنین بر تلاش روز افزون جهت صدور خدمات مهندسی تاکید کرد و گفت: کارآفرینی و صادر کردن دانش و خدمات در بخش ساخت و ساز باید مورد توجه ویژه سازمان نظام مهندسی ساختمان گلستان قرار گیرد.
 در این جلسه همچنین رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان گلستان نیز با اشاره به عضویت نزدیک به نه هزار مهندس در این سازمان، بیان داشت: این تعداد متخصص فرصتی کم نظیر برای توسعه استان است. احمد تجری اظهار داشت با برنامه ریزی های صورت گرفته و حمایت های معاونت عمرانی استاندار تفاهم نامه های خوبی مانند مسوول ایمنی، شهرک های صنعتی، آب و فاضلاب و برق با نهاد های مرتبط امضا کردیم و اعلام می کنیم سازمان نظام مهندسی ساختمان گلستان جهت همکاری و مشارکت با نهاد ها و سازمان ها در راستای استفاده از ظرفیت های فنی مهندس  آمادگی کامل دارد. وی همچنین تاکید کرد حضور متخصصان در کلیه امور ساخت و ساز یعنی طراحی، نظارت و اجرا مو جب کاهش تلفات ناشی از حوادث، افزایش عمر مفید ساختمان ها و نیز استفاده بهینه از منابع خواهد شد. رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان گلستان افزود: در کشور حدودهفت هزار و در استان گلستان حدود 50 نفر در مقاطع مختلف تحصیلی مشغول فعالیت هستند که باید به خوبی از ظرفیت آن ها استفاده شود.
عضو شهرساز هیات مدیره هم در این دیدار با اشاره به نگاه جامع اعضای هیات مدیره به کلیه رشته ها بیان داشت: ارائه خدمات مهندسی در حوزه شهرسازی بعد از 7 سال در این هیات مدیره رخ داد. ابراهیم کریمی افزود: بعد از تشکیل کمسیون تخصصی شهرسازی در حال حاضر دوره های مختلف ارتقا و آموزش برای مهندسان شهرساز برگزار می شود. وی همچنین از از تهیه چک لیست ها عملیاتی مخصوص رشته شهرسازی خبر داد و اظهار داشت: شرح خدمات دیگر در حوزه شهرسازی در حال بررسی و تدوین است.
در ادامه این نشست نماینده شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور در شورای عالی معماری و شهرسازی هم با اشاره وظایف شهرسازان  و لزوم استفاده از این قشر بیان داشت: باید به دنبال اجرای صلاحیت های مهندسان شهرساز باشیم.
شیرزاد یزدانی افزود: واقعیت این است که شهرسازی ما توسط شهرسازان اجرا نمی شود و این در حالی است که تغییر نسب تعداد شهرنشینان باعث افزایش نیاز به مهندسان متخصص در شهرسازی شده است. وی با تاکید بر تلفیق دانش و تجربه در تهیه طرحهای تفصیلی و هادی گفت: 
در برنامه وزیر راه و شهرسازی تاکید خاصی بر شهرسازی و معماری شده است.  نظام مهندسی ساختمان کشور همپنین بیان داشت: با توجخ به چالش های موجود لازم است قوانین شهرسازی بروز رسانی شود و طرح های مختلف در حوزه شهرسازی متناسب با نیاز ها تهیه شود.نظرات ثبت شدهتابلوی اعلانات  

تبلیغات  

آرشیو  

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سازمان نظام مهندسی ساختمان استان گلستان می باشد .
طراحی ، اجرا و پشتیبانی گروه سیمرغ